O Albánsku

Albánsko

Albánsko, presnejšie Albánska republika patrí medzi krajiny o ktorých sa už tiež dočítate na internete pomerne veľa a to aj od slovenských turistov. Okrem týchto faktov a názorov Vám ho radi predstavíme aj z nášho pohľadu a skúseností.

Všeobecné informácie nájdete tu: https://sk.wikipedia.org/wiki/Albánsko

Poznáte ten pocit, keď sa ocitnete na nejakom mieste a Vaša intuícia Vám našepkáva, že sa sem určite vrátite? V Albánsku je isté, že to zažijete. Tak úchvatná je táto perla Balkánu.

Ako by sme to opísali my v I am Albania? Ako krajinu bezpečnú, pohostinnú, hrdú na svoj pôvod, miestami plnú paradoxov ktoré nám ešte dlho slúžia ako námety na príhody v kruhu priateľov, ale aj ako krajinu dobrosrdečných ľudí túžiacich za príliš krátky čas dopriať Vám všetky chute Albánska.

Albánsko, ako príležitosť?

Áno, áno a opäť áno. Je neuveriteľné akou zmenou si Albánsko prešlo aj pred našimi očami za posledných 10 rokov. Tých zmien bude pribúdať a Vy máte šancu byť toho súčasťou. Do krajiny mieri developerská spoločnosť arabského sveta. Je ňou EMAAR zo Spojených arabských emirátov ktorá plánuje výstavbu jedného z najväčších turistických prístavov na Jadrane v predpokladanej hodnote 2 miliardy euro.

Premena terajšieho veľkokapacitného nákladného a trajektového prístavu na zónu oddychu, obchodu a bývania bude veľkolepá a priláka mnohých investorov a turistov z celého sveta. Budete jedným z nich aj Vy? Odpoveď je samozrejme áno!

S jedným zásadným rozdielom. My v I am Albania Vám prinášame možnosť zúčastniť sa rýchleho rozvoja Albánska a dokonca z neho aj profitovať. Preto neváhajte a kontaktujte nás.

Video vizualizácie projetku spoločnosti EMAAR v Albánsku:

Idem predsa do moslimskej krajiny, áno?

Obyvateľstvo sa oficiálne z pohľadu náboženstva hlási prevažne k islamu. Na tom je zvláštne len jedno. Že Vaša predstava o obmedzeniach týkajúcich sa dámskeho šatníka, zákazu konzumácie alkoholu a bravčového mäsa alebo iných reštrikcií razom opadne s prvotným kontaktom Albánskou zemou. Veľmi rýchlo sa budete cítiť pohodlne a spokojne.

Existuje pravidlo ku ktorému sa obyvatelia hrdo hlásia: "My sme najprv Albánci, až potom moslimovia či kresťania."

Pápež František počas jeho návštevy Albánska v roku 2014 vyzdvihol spolunažívanie týchto ľudí veriacich v iné náboženstvá, ako vzor pre všetky krajiny sveta.

Oddýchnem si pri mori a odchádam domov?

Ak ste prívržencom tohto typu dovolenky, my Vám ju síce radi doprajeme, ale dovoľte nám motivovať Vás zažiť oveľa viac.

Bohatú históriu pripomínajú mnohé hrady, staré kamenné dediny týčiace sa na vrcholoch popri pobreží celej krajiny. Ich atmosféru dopĺňajú pomerne zachovalé bazáry, kde dodnes miestni ponúkajú ručné výrobky ako koberce, obrusy, tradičné oblečenie a iné. Navštívte s nami aj 2000 ročné mestá ako Berat, Kruja, Gjirokaster, Lezha.

Keďže je Albánsko z dvoch tretín hornatou krajinou, budete sa môcť kochať spektakulárnymi výhľadmi, obdivovať národné parky s priezračnými tokmi riek(Theth, Valbona, Tropoja). Splavovať rieky alebo sa nechať člnom odviezť medzi kaňony, pocítiť účinky prírodných minerálnych prameňov ba dokonca aj lyžovať. "Shqiperia" ako domáci Albánsko nazývajú je krajinou neobmedzených možností a Vy budete mať aj po stý krát chuť ju objavovať.

S jedlom rastie chuť.

A myslíme to doslovne. V dnešnej dobe je gastronomickým zážitkom nie len to, čo výborne chutí, ale aj jedlo pripravené z kvalitných, čerstvých a domácich potravín. Paradajky, paprika, mandarínky, figy, melóny, hrozno, pomaranče, syry, víno, rakija, olivový olej…

Z domácej produkcie priamo do reštaurácie a miestnych lokálov. Tradičné albánske jedlá nájdete doslova na každom rohu. To všetko dopĺňa prímorská, talianska ale aj európska kuchyňa. Hladní rozhodne nebudete a určite sa poteší aj Vaša peňaženka. Ceny v Albánsku sú v porovnaní so Slovenskom o polovicu až dve tretiny nižšie.

Na dovolenkovú destináciu vzdialenú len niečo viac ako hodinu letu zo Slovenska je to príjemná správa, čo poviete?

Niečo v krátkosti o Albánsku:

Miestny názov
 • dlhý
Republika e Shqipërisë
 • krátky
Shqipëria
Hlavné mesto Tirana
41°20′ s.š. 19°49′ v.d.
Najväčšie mesto Tirana
Úradné jazyky albánčina
Regionálne jazyky gréčtina, arumunčina
Demonym Albánec, Albánka[1]
Štátne zriadenie Parlamentná republika
 • hlava štátu
Ilir Meta
 • predseda vlády
Edi Rama
Vznik 28. november 1912
Susedia Kosovo, Čierna Hora, Severné Macedónsko, Grécko
Rozloha
 • celková
28 748 km² (140.)
 • voda (%)
1 350 km² (4,7 %)
Počet obyvateľov
 • odhad (2017)
2 934 363 (140.)
 • sčítanie (2017)
2 934 363
 • hustota (2017)
98/km² (63.)
HDP 2021
 • celkový
17,138 miliárd[2] $ (123.)
 • na hlavu (PKS)
15 225[2] $ (92.)
Index ľudského rozvoja (2019) 0.795[3] (69.) – vysoký
Mena lek = 100 qindarka (ALL)
Časové pásmo (UTC+2)
 • Letný čas
(UTC)
Medzinárodný kód ALB / AL
Medzinárodná poznávacia značka AL
Internetová doména .al
Smerové telefónne číslo +355

Napište nám

Kliknutím na tlačidlo ODOSLAŤ súhlasíte so spracovaním Vami zadaných údajov za účelom zodpovedania otázky či podnetu adresátom správy, ktorým je spoločnosť iamalbania.sk. Viac informácií o spracovaní a ochrane osobných údajov nájdete v časti "GDPR - Spracovanie osobných údajov".

kód
Obnoviť
Správu sa nepodarilo odoslať
Správa úspešne odoslaná